Ο Jaume Masia κερδίζει τον αγώνα Moto3 στο Κατάρ και είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Collin Veijer δέκατος

Jaume Masia | φωτογραφία © Randy van Maasdijk

Ο Jaume Masia κέρδισε τον προτελευταίο αγώνα Moto3 του 2023 στο Κατάρ την Κυριακή. Ο οδηγός της Leopard Racing ήταν ο πρώτος που πέρασε τη γραμμή τερματισμού μπροστά από τον David Alonso και τον Deniz Oncu. Ο Collin Veijer πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην δέκατη θέση σε αυτόν τον αγώνα. Η νίκη ήταν επίσης αρκετή για τη Masia να εξασφαλίσει σύντομα τον παγκόσμιο τίτλο του 2023.

Εκδήλωση: Qatar Airways Qatar Grand Prix
Κύκλωμα: Διεθνής πίστα Lusail
Κατηγορία: Moto3
Χρόνος: 5 μ.μ. – 5.35 μ.μ. τοπική ώρα, 3 μ.μ. – 3.35 μ.μ. ώρα Ολλανδίας
Συνεδρία: Αγώνας – 16 γύροι
Περιστάσεις: Αίθριος, 26°C

Ακριβώς στις 5 το απόγευμα τοπική ώρα, τα φώτα έσβησαν στο Lusail International Circuit για τον προτελευταίο αγώνα Moto3 της σεζόν. Με μια διαφορά δεκατριών πόντων μεταξύ του ηγέτη της κατάταξης Jaume Masia (246) και του Ayumu Sasaki (233), η μάχη του τίτλου θα μπορούσε εύκολα να κριθεί σε αυτόν τον αγώνα.

Ο Deniz Oncu ήταν ο ταχύτερος στην εκκίνηση και πήρε αμέσως το προβάδισμα, ενώ μετά από μερικές στροφές ο αγώνας είχε ήδη τελειώσει για τον Josh Watley. Ωστόσο, ο Oncu φάνηκε να ξεκίνησε νωρίς, με αποτέλεσμα μια διπλή ποινή στον μεγάλο γύρο.

Ενώ ο Ayumu Sasaki πήρε το προβάδισμα στον δεύτερο γύρο όταν ο Oncu εκτέλεσε το πρώτο του πέναλτι σε μακρύ γύρο, είδαμε τον Collin Veijer να ανεβαίνει στη δέκατη θέση.

Στη συνέχεια, επτά αναβάτες κατάφεραν να ανοίξουν ένα μικρό κενό για το υπόλοιπο γκρουπ. Τη στιγμή που ο Veijer κατάφερε να μειώσει τη διαφορά ενώ έτρεχε στην όγδοη θέση, είδαμε τη Masia και τον Sasaki να έρχονται σε επαφή μεταξύ τους. Παρόλο που όλα πήγαν καλά, κόστισε στους Ιάπωνες μεγάλο αριθμό θέσεων.

Στον τρίτο γύρο είδαμε τον Fillipo Farioli – ο οποίος έπρεπε να ξεκινήσει από την τελευταία θέση του grid λόγω ποινής – να γλιστρά προς τα κάτω, καθορίζοντας το τέλος του αγώνα.

Ενώ ο Sasaki αναπλήρωσε γρήγορα το χαμένο έδαφος και επέστρεψε μπροστά μετά από δύο γύρους, είδαμε τον Veijer να πέφτει πίσω στη δέκατη θέση. Ωστόσο, το slipstream στη μεγάλη ευθεία κατέστησε αδύνατο να μετρηθούν οι θέσεις των ηγετών, επομένως ήταν σχεδόν αδύνατο να συμβαδίσουμε με τις αλλαγές. Ο Χοσέ Ρουέντα έλαβε στη συνέχεια διπλή ποινή σε μεγάλο γύρο για επικίνδυνη οδήγηση.

Στον έκτο γύρο είδαμε τη Masia και τον Sasaki να συγκρούονται ξανά, με τους Ιάπωνες να χάνουν για άλλη μια φορά αρκετές θέσεις και για άλλη μια φορά να πρέπει να βρουν έναν τρόπο να επιστρέψουν στο προβάδισμα από τη δέκατη θέση.

Ο Ντιόγκο Μορέιρα ήταν ο επόμενος που έπεσε, αλλά κατάφερε να συνεχίσει την πορεία του, αλλά αυτό τον έκανε να χάσει μια κορυφαία θέση. Ο Ivan Ortola τιμωρήθηκε στη συνέχεια για αυτό το περιστατικό, λαμβάνοντας επίσης διπλή ποινή σε μεγάλο γύρο.

Στα μισά του αγώνα των δεκαέξι γύρων, ο Sasaki προηγήθηκε μπροστά από τους Daniel Holgado, Masia, David Alsonso, David Munoz και Veijer.

Έξι γύρους απομένουν, φαινόταν ότι αναδυόταν μια ηγετική ομάδα έξι αναβατών, αλλά τίποτα δεν αποδείχτηκε πιο μακριά από την αλήθεια, καθώς λίγο μετά το γκρουπ επεκτάθηκε ξανά για να συμπεριλάβει δεκαέξι αναβάτες που αγωνίζονταν στην πρώτη γραμμή.

Καθώς η μάχη στο μέτωπο συνεχιζόταν και οι αλλαγές ήταν αμέτρητες, ήταν ο Veijer που έπεσε πίσω στη δέκατη τρίτη θέση με τρεις γύρους για να τελειώσει. Μετά από δύο δυνατά χτυπήματα από τη Masia, αυτή τη φορά ήταν ο συμπαίκτης Adrian Fernandez που προκάλεσε καρδιακό επεισόδιο στον Sasaki. Οι Ιάπωνες έχασαν ξανά πολλές θέσεις ενώ η Masia ηγήθηκε περήφανα στον αγώνα. Λίγο αργότερα, ο Fernandez έδειξε για άλλη μια φορά τη λιγότερο καλή του πλευρά βάζοντας ξανά στην άκρη τον Sasaki.

Ενώ η Masia εξακολουθούσε να κρατάει σταθερά το προβάδισμα, ήταν ο Sasaki που έκανε ό,τι μπορούσε για να έρθει ξανά σε επαφή με τους ηγέτες. Στον τελευταίο γύρο, ωστόσο, ο Ιάπωνας ήταν λίγο πολύ ανυπόμονος και κινδύνευσε να βγει εκτός πίστας, τόσο που δεν είχε άλλη επιλογή από το να παρακολουθήσει τον Masia να κέρδισε αυτόν τον αγώνα μπροστά από τους Alonso και Oncu. Ο Sasaki έπρεπε να συμβιβαστεί με την έκτη θέση, πράγμα που σήμαινε ότι ο Masia θα μπορούσε να αυτοαποκαλείται ο νέος πρωταθλητής Moto3.

Παρά τον ξέφρενο ρυθμό, τελικά είδαμε τον Veijer να περνά τη γραμμή του τερματισμού στην δέκατη θέση.